Under Frederik og Jetas besøg i den palæstinensiske flygtningelejr Burj al-Barajneh i Beirut mødte de de frivillige brandmænd- og kvinder fra Palestinian Civil Defence (PCD).
DM-Aid har gennem flere omgange støttet PCD med livsvigtige redskaber som hjelme, iltmasker og andet nødvendigt udstyr. I alle 12 flygtningelejre i Libanon findes der et Palestinian Civil Defence team, som blev etableret i 2016-2017 for at imødekomme de enorme udfordringer, der opstår i de overbefolkede lejre.
Brandvæsen og akut hjælp fra myndighederne var ikke en mulighed, hverken på grund af logistiske forhold eller de polariserede relationer mellem lejrene og resten af samfundet. Det betyder, at beboerne selv måtte rykke ud ved brande, yde førstehjælp og transportere syge og tilskadekomne til hospitalet, når en ambulance ikke kunne komme frem.
Nu klarer heltene fra PCD det, og det har skabt en stor tryghed og glæde for beboerne i lejren, at der nogen som støtter og hjælper under kriser.
Derfor er deres arbejde så vigtigt, og derfor er det afgørende, at vi fortsætter med at støtte dem.
En af de store helte, Bassim.
Bassim på 30 år var en af medstifterne af PCD tilbage i 2016. Han er stolt over alt deres livsvigtige arbejde, men han udtrykker, at det han er mest stolt over er PCDs arbejder under Corona epidemien, hvor de var med til at oplyse lejrens beboere om reglerne og sikkerheden omkring virussen for at mindske spredningen i den tætbefolkede lejr.
Vil du følge vores arbejde? Opskriv dig vores nyhedsbrev